Jak jsme vařili Bigos (bigosz)

Že nevíte co je Bigos?? Ani já to do nedávna netušil. Je pravdou, že při mých cestách po Polsku jsem se s tímto pokrmem setkával na každém rohu, ale nikdy mě nenapadlo, že budu zasvěcen do tajemství tohoto receptu. Jak už tedy tušíte, Bigos je Polsko - Slezský národní pokrm a jeho recept byl u nás úplně zapomenutý. A to je veliká škoda !!!! Jedná se totiž o jedinečný recept, který má prokázané kořeny hluboko do středověku, ne-li do starověku !!!

Už staří Germáni prokazatelně používali k uchování masitých pokrmů velmi starou, ale účinnou recepturu – kvašené zelí. I když to zní pro laika divně, zelí díky svým kyselinám, dokáže maso sterilizovat a udržet tak dlouho v poživatelném stavu. A tak maso dusili společně se zelím a to se zelím kyselým :-) Pokrm pak uchovávali v kamenných nádobách ve studených jeskyních, nebo zakopané v zemi. Pokrm si nabírali muži do svých vaků na daleké obchodní cesty, nebo na několikadenní lov a pokrm se nikdy nezkazil. A tato receptura se uchovala v Polsku, jako národní jídlo a do dnes se říká, že když s sejde pět Poláků, tak uvaří šest Bigosů :-).

A jak že jsem se tedy k tomu vlastně dostal já ??? Vazba je naprosto jednoduchá – Karel Drápal. Tento skvělý a jedinečný šéfkuchař je velkým odborníkem a milovníkem starých receptur a pokrmů nejen z Čech a Moravy, ale prakticky z celé Evropy, o čemž svědčí jeho mezinárodní úspěchy v přípravě právě takovýchto regionálních pokrmů. A byl to právě Karel Drápal, rodák z Pozořic a dlouholetý kamarád, který před několika lety přišel s nápadem – oprášit historický recept Bigose, seznámit s ním širokou veřejnost a uspořádal soutěž ve vaření tohoto pokrmu a to pochopitelně na kotlíku, tak jak ho vařili naši předkové. Soutěž již letos zaznamenala 7. ročník a obsazení bylo jako vždy mezinárodní a velmi profesionální. A protože se soutěž koná na Moravskoslezském hradě, ve Slezské Ostravě, kde je tento pokrm velmi oblíben, zájem veřejnosti je opravdu veliký, i když nám to letos kazilo počasí. A byl to zase Karel Drápal, který profesionálně zaštiťuje naši soutěž „ Jezerského gulášového kotlíku“, který přišel s nápadem, že některé týmy z naší soutěže nominuje právě na tuto prestižní mezinárodní akci :-) A tak se náš GejzA team zúčastnil už loňského ročníku a společně s vítězným HOUBA teamem jsme Pozořice a Jezera reprezentovali i letos :-)

Vy už jste ale určitě zvědaví, jak že se vlastně Bigos vaří :-) Recepty najdete pochopitelně na internetových stránkách, když si zadáte do vyhledávače tohle kouzelné slovo. Ale nejodbornější povídání najdete na portále „Slezský Bigos na Hradě“, který zaštiťuje Asociace kuchařů a cukrářů Moravy a Slezska, jejímž je Karel Drápal členem.

Tak teď už jen přejeme dobrou chuť :-)